Czy kabina prysznicowa to dobra alternatywa dla wanny?
Prysznic czy wanna? Przed tym dylematem staje każda osoba projektująca łazienkę. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, przez co nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć tego sporu. Postanowiliśmy porównać wanny i kabiny prysznicowe pod względem funkcjonalności, wygody i możliwości montażowych, aby pomóc ci w zakupie.
Wygoda użytkowania
Na wannę przeważnie decydują się osoby, które lubią spędzać czas w kąpieli. Można napuścić ciepłej wody, wsypać sole lub olejki i odpoczywać z książką w ręku lub przy muzyce. Wanna jest także wybierana ze względu na możliwość kąpania małych dzieci oraz formę zabawy połączoną z nauką higieny u dzieci większych. Z drugiej strony osoby starsze mogą mieć problem z wchodzeniem i wychodzeniem z wanny. Nie opłaca się również dzień w dzień nalewać wody, jeśli ma to być tylko szybka kąpiel. Te problemy rozwiązuje kabina. Większość osób woli wziąć prysznic na stojąco niż napuszczać wody, czekać aż osiągnie odpowiednią temperaturę i przygotowywać się do kąpieli. Oprócz prysznica można zamontować deszczownicę lub masaże wodne, które również są formą relaksu. Kabinę stawia się na brodziku lub bezpośrednio na posadzce, co jest wygodnym rozwiązaniem dla osób starszych.
Zużycie wody i wygląd
Napuszczanie wody do wanny przeważnie jest większym zużyciem niż lanie jej bezpośrednio z prysznica. Jednak w praktyce różnie to bywa, ponieważ wpływa na to kilka czynników. Do wanny wodę wlewa się raz, chyba że przy dłuższej kąpieli jej temperatura ostygnie i trzeba ponownie ją nagrzać. Do tego wanny występują w różnych wymiarach, a to różnicuje ilość wody potrzebą do napełnienia. W prysznicu woda leci cały czas, więc jej zużycie najbardziej zależy od czasu, jaki potrzebuje dany użytkownik na mycie. U jednej osoby będzie do 5 minut, u drugiej 15. Kabiny także dostępne w różnych wymiarach i konstrukcjach, lecz nie ma to wpływu na zużycie. Jest to tylko kwestia wygody. Ścianki mogą się przesuwać lub otwierać na oścież. Dostępne są kabiny prysznicowe na wymiar, jak i gotowe modele dopasowane do brodzików. Tak w wannach, jak i w kabinach można znaleźć proste wykończenia oraz wyszukane kształty z ciekawymi okuciami i ozdobami.
Możliwości montażowe
Mała łazienka, liczba urządzeń lub inne trudności aranżacyjne mogą sprawić, że preferencje użytkowników zejdą na drugi plan. Standardowe wymiary wanny do zabudowy to 70 cm szerokości i 140-180 cm długości. Do mniejszych łazienek można wybrać model, który na jednym końcu się zwęża, co doda trochę miejsca. Najwięcej zajmują wanny wolnostojące, które potrzebują dodatkowo około 90 cm przestrzeni na swobodne poruszanie się. To wszystko sprawia, że kabiny prysznicowe często są jedynym sensownym wyborem. Standardowe rozmiary wynoszą 70 × 70 cm, 80 × 80 cm, 90 × 90 cm oraz 100 × 100 cm. Bez problemu można znaleźć dopasowane do nich brodziki. Są także kabiny narożne półokrągłe, które skracają jeden z kątów, co jeszcze bardziej oszczędza przestrzeń małej łazienki. Można również zamówić ścianki szklane o wymiarach niestandardowych np. by dopasować je do wnęki. Wanna jest więc dobrym wyborem do dużych łazienek. Natomiast kabina prysznicowa sprawdzi się w każdym przypadku.