Balustrady szklane - cechy charakterystyczne
Szkło od dłuższego już czasu jest modnym elementem wykończenia wnętrz. Jest to bardzo wdzięczny materiał, który doskonale prezentuje się niemal w każdej przestrzeni, zarówno biurowej, publicznej, jak i domowej. Często pojawia się w łazienkach, pokojach, a nawet w kuchni.
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej szkło wykorzystywane jest w postaci zabezpieczeń schodów. Jakie są jednak wady i zalety tego typu balustrad?
Czym są balustrady szklane?
Balustrady wykonane ze szkła są uniwersalne i doskonale prezentują się w każdym wnętrzu. Czy są wytrzymałe? Czy są bezpieczne? Przyjrzyjmy się bliżej ich budowie.
- Szkło
Z reguły szkło w balustradach szklanych nie pełni funkcji konstrukcyjnej (chociaż możliwe są również takie rozwiązania), tylko stanowi wypełnienie między stalowymi słupkami lub ;ramami. Jednak coraz popularniejsze stają się balustrady całoszklane, o których więcej powiemy później.
Ze względów bezpieczeństwa, w balustradach stosuje się szkło hartowane oraz laminowane folią
Szkło hartowane – ma podwyższoną wytrzymałość mechaniczną w stosunku do szkła zwykłego. Po uderzeniu rozsypuje się jak szyba samochodowa, na małe i nieostre odłamki.
Szkło laminowane – zbudowane jest z dwóch tafli sklejonych folią PVB. W razie uszkodzenia, szkło się nie rozsypuje, tylko pozostaje przyklejone do folii. Do laminowania stosuje się zarówno szkło hartowane, jak i zwykłe.
Szkło stosowane w balustradach, nie musi być przezroczyste. Przy zastosowaniu szkła laminowanego, folia między taflami może być barwiona lub posiadać dowolny nadruk, a nawet diody LED.
Balustrady wypełnione szkłem, a balustrady całoszklane – czym się różnią?
Balustrady wypełnione szkłem charakteryzują się tym, że cały ciężar konstrukcji spoczywa na stalowych lub aluminiowych słupkach albo ramach. Szklane wypełnienie mocowane jest zarówno z przodu, jak i z tyłu słupków. Szkło przytwierdzane jest do konstrukcji balustrady za pomocą łączników: zaciskowych uchwytów brzegowych, łączników talerzowych lub mocowań punktowych. Na styku szkła i metalu stosuje się gumowe uszczelki.
Balustrady całoszklane to takie, w których nie ma elementów konstrukcyjnych. W tym typie balustrad szyba przymocowana jest bezpośrednio do stropu lub schodów za pośrednictwem łączników punktowych, lub liniowych. Najczęściej stosowane są okucia systemowe, natomiast między szkłem a nakrętką umieszcza się elastyczną przekładkę.
- Mocowania
Jest kilka metod mocowania szkła. Można to ;zrobić punktowo za pomocą łączników zaciskowych lub rotul albo liniowo. Rzadziej stosowana jest metoda klejenia szkła.